Pakiet startowy Maxsote
2 039,00 zł
Serwer VPS czy dedykowany? Na co się zdecydować?

W internecie znajdziemy mnóstwo ofert hostingu a firmy prześcigają się w kreowaniu pompatycznych haseł mających na celu przekonanie się do ich usług. Na czym więc polega różnica pomiędzy serwerem wpółdzielonym, serwerem VPS a serwerem dedykowanym? Czy odczujemy różnicę w szybkości działania my jako administratorzy sklepu lub nasi klienci, użytkownicy sklepu? Czy warto inwestować od razu w najbardziej wydajne rozwiązania?

 

1. Serwery współdzielone


Zaczniemy od ekonomicznego rozwiązania. Na czym więc polega hosting współdzielony? Krótko mówiąc w takim modelu można przyjąć, że na jednej fizycznej maszynie – komputerze pracuje kilka, kilkanaście a nawet kilkadziesiąt serwisów internetowych. Oznacza to, że Twoja strona www, sklep lub blog współdzieli zasoby tej samej maszyny z innymi serwisami www. Pod pojęciem zasoby rozumiemy na przykład pamięć RAM, moc obliczeniową procesora, itd. Posiadając sklep na hostingu współdzielonym może dojść do sytuacji w której inny użytkownik w znaczny sposób obciąży zasoby tej maszyny co spowoduje, że również Twój serwis internetowy będzie działał w sposób mało wydajny. Hosting współdzielony nie jest polecany w przypadku, gdy prowadzisz sklep. Klienci często nie chcą robić zakupów w sklepie który działa wolno, trzeba długo czekać na wyświetlenie karty produktu, a złożenie zamówienia trwa w nieskończoność. Jeśli Twój sklep posiada sporą ilość zdjęć produktów, może pojawić się znaczące
opóźnienie w ich ładowaniu i tak naprawdę, zanim wyświetli się karta produktu, klient zrezygnuje z zakupów. Warto również zauważyć, że samo oprogramowanie sklepu jest bardziej wymagające względem serwera niż na przykład blog. Współdzielenie serwera z innymi użytkownikami ma jednak jedną zaletę, jest nią cena. Takie rozwiązania są obecnie najtańsze na rynku gdyż wiążą się z dużo mniejszymi nakładami pieniężnymi związanymi z infrastrukturą. Jeśli prowadzisz zwykłego bloga, lub chcesz mieć swoją własną, prostą wizytówkę online, to jest to rozwiązanie wystarczająco dobre. Wiele firm oferuje darmową migrację na inny plan hostingowy. Zawsze możesz zacząć od najtańszego rozwiązania a później przejść na droższe, jeśli uznasz, że potrzebujesz więcej zasobów.

 

2. Serwery VPS


Serwery VPS to rozwiązanie kompromisowe pomiędzy serwerem wpółdzielonym a serwerem dedykowanym, jest to swoistego rodzaju “średnia półka”. W takim rozwiązaniu również współdzielimy z innymi użytkownikami jedną fizyczną maszynę, ale dodatkowo jesteśmy od siebie nawzajem odseparowani. W tym układzie nie dojdzie do sytuacji w której inny użytkownik obciąży serwer a drugi będzie odczuwał konsekwencje jego działań na swojej usłudze. Separacja ta polega na wydzieleniu odpowiedniej części zasobów serwera “na stałe”. Wielu użytkowników ma swoje własne, przydzielone zasoby, na przykład określoną ilość pamięci RAM, stąd też pojedynczy użytkownik może wykorzystać tylko swój zasób w 100%. Zasoby pozostałych użytkowników pozostaną niezmienione. Z ekonomicznego punktu widzenia jest to rozwiązanie nieco droższe od serwerów współdzielonych, ale różnica jest na tyle mała, że jeśli zależy nam na długofalowym rozwoju naszego sklepu lub serwisu, warto zastanowić się od razu nad tym rozwiązaniem. Argumentem popierającym wybranie właśnie serwera VPS jest również pozycjonowanie naszej witryny. Strony na serwerach współdzielonych pozycjonują się gorzej od tych na VPS. Jeśli prowadzisz sklep internetowy, to jest to rozwiązanie od którego warto zacząć ze względu na wymagania stawiane zasobom serwera przez oprogramowanie sklepu. Hosting na serwerze VPS jest bardziej stabilny niż hosting współdzielony. Ma to znaczenie, jeśli chcesz zadbać o dobry wizerunek marki którą budujesz od podstaw i nie chcesz narażać swoich klientów na utrudnienia w działaniu serwisu.

 

 

3. Serwery dedykowane

 

Serwery dedykowane to krótko mówiąc “górna półka”. Mamy tutaj do dyspozycji całą fizyczną maszynę, a nasz sklep lub strona www nie będzie współdzielona z żadnym innym użytkownikiem. Mamy do dyspozycji całą moc obliczeniową, całą pamięć, itd. Jest to jednak rozwiązanie droższe ze względu na koszt infrastruktury. Jeśli dopiero zaczynasz przygodę z e-biznesem lub zakładasz bloga takie rozwiązanie nie jest Ci potrzebne, chyba że masz zamiar przeprowadzić rewolucję która spowoduje wzmożony ruch na stronie i rozwiązanie tańsze w postaci serwera VPS nie wystarczy. Jeśli potrzebujesz gwarancji niezawodności lub indywidualnej konfiguracji, wtedy jest to rozwiązanie idealne dla Ciebie. Serwery dedykowane poradzą sobie również z większą liczbą użytkowników.Serwery dedykowane zazwyczaj charakteryzują się dużą dostępnością usług lub inaczej wysokim SLA (czyli Service Level Agreement). Najlepsze firmy na rynku oferują dostępność na poziomie powyżej 99,8% w skali roku. Oznacza to, że przez cały rok serwer może mieć maksymalnie 17 godzin przerwy w działaniu co daje maksymalnie 20 minut tygodniowo.

 

 

4. Co zatem wybrać?


Najlepiej wybrać rozwiązanie, które spełnia Twoje wymagania w obecnej chwili. Lepsze firmy na rynku oferują profesjonalne doradztwo w wyborze odpowiedniego hostingu na podstawie przesłanych im danych dotyczących średniej liczby odwiedzin dziennie lub rodzaju usługi, którą chcesz udostępnić na serwerze. Wybór serwera to nie pakt na całe życie. Jeśli w późniejszym okresie rozwiniesz swoją działalność i będziesz potrzebował więcej zasobów, zawsze możesz zmienić plan hostingowy na inny. Jeśli zaczynasz przygodę z e-biznesem, chcesz założyć sklep internetowy a jednocześnie ekonomia ma pierwszorzędne znaczenie, spróbuj tak pokierować swoim biznesplanem aby znalazło się w nim miejsce na chociaż najtańszy VPS. Zawsze będzie to lepsze rozwiązanie niż hosting współdzielony. Markę buduje się przez lata, a początki najczęściej mają kluczowe znaczenie w odniesieniu sukcesu. Jeśli chcesz po prostu umieścić informację o Tobie lub Twojej firmie w sieci, to zakup serwera dedykowanego trochę mija się z celem. W takim przypadku możesz wybrać zwykły hosting współdzielony lub najtańszy VPS.

Zapisz się do newslettera i otrzymaj 100 zł rabatu (dla zamówień powyżej 500 zł netto) lub aplikację na miesiąc gratis! Sprawdź szczegóły...
© Copyright 2024 MAXSOTE.pl All rights reserved.
do góry
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl